اخبار

صادرات، پاشنه آشیل صنعت سازندگان اسکلتهای فلزی

مصاحبه مدیرعامل شرکت پای باند سازه با روزنامه دنیای اقتصاد:

 

سید سجاد موسوی: امروزه صنعت فولاد در کشور ما جزء صنایع رشد یافته است و در تولید، اقتصاد و صنعتی شدن کشور نقش مهم و کلیدی ایفا می کند. این صنعت بزرگ، از مرحله ی استخراج معدن تا تولید و مصرف، مشاغل متعددی ایجاد می کند و در اغلب صنایع نقش کلیدی دارد. در این میان صنعت ساختمان یکی از عمده ترین بازارهای مصرف فولاد کشور است و کارخانجات سازه های فولادی با تبدیل مواد خام به سازه، محصول نهایی را در اختیار سازندگان قرار می دهند. با این وجود در شرایطی که رکود صنعت ساختمان مشهود است و از طرفی به خاطر تحریم های اقتصادی، امکان صادرات بسیار سخت و زمان بر است، عملا بسیاری از تولید کنندگان اسکلتهای فلزی با ظرفیتی کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می کنند.
شرکت پایبند سازه، تولید کننده سازه های فولادی فعالیـت رسـمی خـود را از سـال ۱۳۷۸ در حـوزه سـاخت و نصـب سـازه های فلـزی از جملـه اسـکلت های فلـزی پیـچ و مهره ای، جوشی، سـوله و سـازه های خـاص صنایـع نفـت و گاز و پتروشـیمی آغـاز نمـود و بالغ بر ۴۰۰ نفر به صورت قراردادی و پیمانکاری مشغول به کار کرده است . از جمله پروژه هایی که با استفاده از سازه های این شرکت بنا شده اند می توان به برج ۳۹ طبقه مسکونی در منطقه ۲۲ تهران، ساختمان مدیریت بحران شرکت گاز استان تهران، ساختمان اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران و بیمارستان های مغز و اعصاب دکتر سمیعی و بیمارستان معظم امام خمینی (ره) و اسکلت فولادی انبار روباز کویل واحد ۵۲ فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد که اهمیت این سازه ها می تواند به معنای حسن اعتماد به این شرکت باشد.
شمس الدین سید صدر، مدیر عامل پایبند سازه به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: به علت اینکه سازه های پیچ و مهره ای در کارخانه از حیث کیفیت برش ، سوراخ کاری، مونتاژ ، جوش و غیره به صورت کامل کنترل می گردند. و صرفا در محل پروژه توسط پیچ و مهره های استاندارد نصب میگردند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در برابر زلزله پایدار هستند.
وی ادامه داد: هم اکنون در کشور سالانه حداقل ۵/۱ میلیون واحد مسکونی جدید نیاز داریم که چنانچه از این میزان فقط ۵۰ درصد ساختمان ها با اسکلت فلزی بنا شود، نیازمند تولید بسیار بالایی در کشور هستیم اما متاسفانه به دلیل سیاست گذاری های ناکارآمد، تولید مسکن که یک نیاز اولیه برای تمامی انسان هاست، مغفول مانده است.
این تولید کننده با اشاره به اینکه حدود ۱۰۰ نفر توسط شرکت پابند سازه به کار گرفته شده اند و حدود ۳۰۰ نفربه صورت قراردادی و پیمانکار در زمینه های برشکاری، ساخت قطعات، مونتاژ، حمل و نصب و. … با ما همکاری دارند. خاطر نشان کرد: ما در طول ۲۱ سالی که از فعالیت مان می گذرد، همواره توسعه شرکت را در دستور کار قرار داده ایم اما اعتقاد دارم با توجه به نیاز موجود در داخل کشور و در صورت تحقق امکان صادرات هنوز هم از برنامه های توسعه ای بسیار عقب هستیم.
سید صدر با بیان اینکه ما در زمینه تولید سازه های فولادی حرف های زیادی در سطح منطقه و حتی دنیا داریم، افزود: علاوه بر وجود منابع طبیعی بخش فولاد، امروزه نیروی انسانی جوان، تحصیلکرده و فنی و همچنین تجهیزات مدرن در کشور باعث شده تا پتانسیل های صادراتی بسیاری ایجاد شود اما متاسفانه تحریم های اقتصادی، صادرات را برای ما بسیار سخت کرده است. بنابراین پاشنه آشیل صنعت فولاد فقدان صادرات است. در واقع صنعتی مترقی اما دست و پا بسته را در بخش صادرات شاهدیم. با این وجود در داخل کشور ما نیاز بالایی به فولاد تولیدی بویژه در بخش ساختمان داریم و با برنامه ریزی کلان و کارشناسی شده دولت ها می توان امیدوار بود که از ظرفیت بخش تولید سازه ای فلزی به نحو احسن استفاده شود.
مدیر عامل پایبند سازه در ادامه با اشاره به اینکه هیچ انتظاری از دولت در شرایط حاضر نداریم ، افزود: دولت نه ساختار لازم را برای حمایت از بخش تولید دارد و نه بودجه لازم. اعتقاد دارم تمامی دولت ها باید وظایف اصلی خود یعنی ایجاد نظم، رفاه، امنیت، عدالت و آزادی را مد نظر قرار دهند و چنانچه در همین چارچوب حرکت کنند، بزرگ ترین بستر سازی برای رونق تولید فراهم می شود.
وی با بیان اینکه عمده مواد اولیه ما از طریق شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن و اکسین تامین می شود و کیفیت بسیار بالایی دارند، گفت: امروزه ساختمان سازی در کشور ما باعث هدر رفت منابع ملی شده و تقریباً هر ۳۰ سال یک بار شاهد تخریب ساختمان هایی هستیم که با منابع ملی کشور ساخته شده اند در حالی که می توانیم با استفاده از اسکلت های پیچ و مهره ای به مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته ساخت و ساز صنعتی و پایدار در برابر زلزله را در دستور کار قرار دهیم .
سید صدر با بیان اینکه استفاده از سازه های فولادی می تواند به مراتب کیفیت بالاتری را در ساخت و ساز های کشور ما رقم بزند، ادامه داد: امروز قیمت هر متر مربع زمین در شهری مانند تهران به طور میانگین حدود ۲۵میلیون تومان است. طبیعی است در چنین شرایطی استفاده از ستون های فولادی که فضای به مراتب کمتری نسبت به ستونهای بتنی اشغال می کنند، باعث افزایش متراژ مفیددر پارکینگ و طبقات می شود. برتری دیگر سازه های فولادی به بتنی اینستکه امکان ساخت کل مقاطع در محل کارخانجات با حضور واحد های کنترل کیفیت و تضمین کیفیت وجود دارد و فقط عملیات مونتاژ و نصب سازه با پیچ و مهر های های استاندارد در سایت انجام می پذیرد امادر سازه های بتنی بدلیل دخیل عوامل انسانی در مراحل اختلاط بتن، انواع تیپ سیمان، لزوم کنترل در صد آب، مراحل عمل آوری و پمپاژ و نحوه ویبره واز همه خطر ناکتر ساخت بتن دستی در محل بابت ستونها و چگونگی نگهداری پس از اجرا در فصول مختلف و غیره امکان بروزخطا بیشتر می باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 14 =

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ساختمانی و صنایع فلزی پای بند سازه می‌باشد.

.